PDA

View Full Version : sửa dm em bi n ci

best_wish
27-02-2009, 05:43 PM
I get up at six o’clock and then I brush my teeth and wash my face. After that work, I have breakfast at half past six. After having breakfast, I go to school in the morning. At that time, it’s about seven o’clock. I go to school by motobike. Today I study writing lesson. I have to study this object until eleven o’clock. I come back home at half past eleven. I have lunch at twelve o’lock, and then I have a rest until 2 p.m. In the resttime, maybe I take a nap, read books or watch T.V. I usually watch korean films. I don’t know whether I like them or not. Because every time, I watch it, I fall asleep very much and I sleep as a log. I do my homework at fifteen past two in the afternoon. I learn all of lesson which I was studied at the school in the morning by myself. If I don’t understand anywhere in my lesson, I will ask all of friends who can help me. If that method is not successful, I will ask my teacher who give me that difficult homeworks. After finishing my homework, I play sports in order to grow strong. For example, I play volley ball. First thing, it make me strong and clever, second thing, I have high mark in gymnastic lesson. I usually play this sport with friends at the province square. They are Uyen, Loan Anh, Man, others who have just made friend at the province quare. After playing volley ball, I go home and have a bath. After bathing, I feel comfortable. My elder brother can cook. he cooks dinner and my mother does housework. The last work of mine is preparing dinner-table. We eat each other happily. After dinnertime, I relax by listening to music. I go to bed at half past nine.

best_wish
27-02-2009, 05:47 PM
những chỗ in đậm m gạch dưới l những từ c gio trn lớp em cho sẵn em viết vậy được khng?

..::Scorpior::..
27-02-2009, 05:57 PM
read books or watch T.V
Theo tớ thì reading+ watching

peden
27-02-2009, 06:08 PM
Theo tớ thì reading+ watching

I take a nap, read books or watch T.V
bạn ấy lm đng rồi, ở đy read v watch phải giống take tức l đều phải inf
Nếu đổi thnh reading v watching sẽ bị ko song song => sai

seagull
27-02-2009, 09:05 PM
những chỗ in đậm m gạch dưới l những từ c gio trn lớp em cho sẵn em viết vậy được khng?
bi của bạn viết tốt đấy chứ,từ ngữ rất dễ hiểu v k sai về ngữ php,khm phục khm phục

thang_dl86
27-02-2009, 11:18 PM
Phần đầu bạn dng simple present th mnh ko thắc mắc, nhưng từ chỗ today.... n lại chuyển qua 1 tnh huống khc, giống như bạn kể lại đ, theo mnh th dng past tenses chư.??????

mzplus
27-02-2009, 11:46 PM
The last work of mine is preparing dinner-table. We eat each other happily. After dinnertime, I relax by listening to music. I go to bed at half past nine.

Cu ny c nghĩa l g vy bạn? :56: Bạn xem lại đi nha.
Tớ nghĩ, nếu l một bi viết kể về những sinh hoạt hng ngy th k cần dng th qu khứ. Nhưng trong bi ny c một đoạn bạn kể về bi học buổi sng
Today I study writing lesson. I have to study this object until eleven o’clock. I come back home at half past eleven. I have lunch at twelve o’lock, and then I have a rest until 2 p.m nn theo tớ dng th qu khứ th hợp hơn. Cn dng đến đoạn no th tớ chưa r :D v tớ cũng k hiểu nội dung trong bi của bạn l kể lại việc đ xảy ra hay kể về những sinh hoạt hng ngy nữa .:01:

backpacker
28-02-2009, 12:14 AM
bai nay hay day
de toi xem da

best_wish
28-02-2009, 03:20 AM
mnh kể chuyện hằng ngy cn từ chỗ today mnh gn cho luc kể l today nn mnh để ở th simple present

Tina_Trang_Viet
28-02-2009, 08:38 AM
cu Ny C Nghĩa L G Vy Bạn? :56: Bạn Xem Lại đi Nha.
"we Eat Each Other Happily" :chng Ti ăn Cơm Với Nhau Thật Hạnh Phc(ấm p Bữa Cơm Gia đnh đ M:17_002:)
.:01:
:04:---------

thang_dl86
28-02-2009, 08:46 AM
nếu nghĩa l vậy th phải ghi l "we eat dinner with each other very happilỵ"

Tina_Trang_Viet
28-02-2009, 09:24 AM
Khng nhất thiết phải c từ "dinner" đu bạn, v trước đ đ đề cập rồi. Chẳng lẽ bạn đọc tới đ rồi nghĩ l ăn sng hay ăn trưa :feel_good:= => It's only my opinion

thang_dl86
28-02-2009, 12:13 PM
mnh chỉ thm cho hợp l, ko th "We eat with each other..." chứ cu kia nghe như ăn thịt người

lucky_star_1213
28-02-2009, 12:48 PM
[Theo mnh, nn thay eat = have, dng nhiều hơn
Với lại ko dng each other, ta dng together:Devil:

thang_dl86
28-02-2009, 01:21 PM
[Theo mnh, nn thay eat = have, dng nhiều hơn
Với lại ko dng each other, ta dng together:Devil:
Dng cch ny l hay nhất.

best_wish
01-03-2009, 07:52 AM
mnh sửa we eat each other happily thnh together happily

Red n Green
01-03-2009, 07:08 PM
Mnh pht hiện ch ny. cc bạn xem gim nh . Thanks you guys
motorbike , o'clock, rest time, Korean, ,
fall asleep : nghĩa l ngủ rồi
sleepy : buồn ngủ
Bạn phải ni l bạn buồn ngủ ... v bạn ngủ sleep like a log / or sleep like a rock
hnh như l all of the lessons ( mnh ko chắc lắm, để mnh hỏi lại )
which I studied ... ( nếu dng I was studied... bị p buộc qu )

I get up at six o’clock and then I brush my teeth and wash my face. After that work, I have breakfast at half past six. After having breakfast, I go to school in the morning. At that time, it’s about seven o’clock. I go to school by motorbike. Today I study writing lesson. I have to study this object until eleven o’clock. I come back home at half past eleven. I have lunch at twelve o’lock, and then I have a rest until 2 p.m. In the rest time, maybe I take a nap, read books or watch T.V. I usually watch Korean films. I don’t know whether I like them or not. Because every time, I watch it, I fall asleep very much and I sleep as a log. I do my homeworks at fifteen past two in the afternoon. I learn all of lesson which I was studied at the school in the morning by myself. If I don’t understand anywhere in my lesson, I will ask all of friends who can help me. If that method is not successful, I will ask my teacher who give me that difficult homework. After finishing my homework, I play sports in order to grow strong. For example, I play volley ball. First thing, it make(s) me strong and clever, second thing, I have high mark in gymnastic lesson. I usually play this sport with friends at the province square. They are Uyen, Loan Anh, Man, (and some) others who have just made friend at the province (s)quare. After playing volley ball, I go home and have a bath. After bathing, I feel comfortable. My elder brother can cook. He cooks dinner and my mother does housework. The last work of mine is preparing dinner-table. We eat each other (together) happily. After dinnertime, I relax by listening to music. I go to bed at half past nine.

Bạn viết th mnh hiểu r, nhưng đọc thấy c phong cch kể lể nhiều với lại c 1 cht g đ di dng.
V dụ nh, nếu l Red, Red sẽ ghi l ( m Red ko giỏi grammar nn sai th cc bạn sửa gim )
I get up at 6 AM in the morning. After brushing teeth and washing face I have breakfast. At 7 AM I take my motorbike for going to school.

Today, I learn writing. It will be ended at 11 AM and I am coming back my home at 11:30 AM. ( Khc ny bạn ni về th hiện tai, nếu những g bạn lm rồi th bạn phải ghi ở qu khứ, ngược lại nếu thi diểm bạn đang ni l l buổi sng th những g sẽ xảy ra bạn nn để ở tương lai. )

Sau đ bạn trở lại sinh hoạt hằng ngy của bạn th bạn c thể ở th hiện tại, nhưng nhớ ghi lm sao cho người đọc c cảm gic phn biệt được lc no bạn đang ni ở hiện tại, lc no bạn đang kể 1 sự việc hằng ngy.

I usually have lunch at 12 PM, and take a rest for taking a nap, reading books or watching Korean movie until 2 PM. I don't know whether I like Korean movie. Every time I watch it, I feel sleepy and then I sleep like a log.

I return to my homework at fifteen past two in the afternoon. I learn all of the lessons which were taught in the morning. If I don't understand them, I will ask my friends, or my teacher. After finishing homework, I go to relax with my favorite sport is volleyball. You know, sport makes you strong and clever. For me, it makes me get a high grade in the gymnastic class. I usually play with my friends; Uyen, Loan Anh, Man and some new guys at the province square ( what is the province square? ). After playing some games, I come back home and take a shower. It always makes me feel comfortable.

In my house, dinner is cooked by my older brother, when my mom is doing housework and I am preparing to do dinner table. We enjoy together cosily and happily. After dinner, I relax by listening to music, and at 9:30 Pm, I go to bed.

It's a beautiful life!

thainguu
02-03-2009, 11:31 AM
i, trời ơi, cc bạn giỏi tiếng Anh qu.... từ trước tới giờ tớ chưa bao giờ tham gia vo một diễn đn học tiếng Anh như vầy cả!!! vo mới biết, cc bạn đng l ti gioi...
Bi viết của Red n Green hay qu... cứ như bạn l thầy gio vậy! Mnh sẽ học hỏi ở cc bạn nhiều lắm!:14_002: